S-Rank - www.carniflora.czS-Rank
  • Drosera arcturi
    Drosera arcturi
  • Drosera neocaledonica
    Drosera neocaledonica
  • Drosera regia
    Drosera regia
  • Nepenthes rafflesiana
    Nepenthes rafflesiana
  • Drosera felix
    Drosera felix
  • Drosera burmannii
    Drosera burmannii

výsevy masožravek

17.7.2011

V neděli jsem udělal pár fotek klíčení masožravek.


Informace k síji masožravých rostlin

 

Většina masožravých rostlin vyžaduje pro své klíčení přístup světla takže je nutné je vysévat na substrát a nezasypávat. Vzhledem k tomu že velká část semen je poměrně malá tak často rychle ztrácejí klíčivost, proto je vhodné vysévat tyto semena co nejdříve. Semena rostliny z našich a podobných zeměpisných šířek bývají zpravidla přeléhavá a tak je nutné je vysévat před zimou a nebo je stratifikovat.

 

Stratifikace semen

Většinou se tato stratifikace provádí výsevem na pěstební substrát a následné přemístění květináče s výsevem do chladna až na mráz. (s úspěchem od jara do podzimu používám šuplík v lednici hned pod mrazákem) Doba stratifikace bývá různá zpravidla od 4 do 8 týdnů. U této varianty je třeba provádět kontrolu výsevů aby je nenapadly plísně, případně již rostlinky nezačali v lednici klíčit. Proti plýsním lze zasáhnout již preventivním postřikem fungicidy. Další z možných variant je stratifikace a i případný výsev do vody kdy se inhibitory růstu ze semene odplaví. No a pro přátele chemického průmyslu je tu možnost použití hormonů jmenovitě kyseliny giberelinové (giberelová) označované jako GA3.  Je též zapotřebí zmínit ještě stratifikaci teplem a případně simulování požárů pomocí kouřové vody a podobně. (zejména u australských rosnatek) A mechanické narušování semených obalů u větších semen.

 

Většina tropických a subtropických rostlin ovšem úspěšně klíčí i bez těchto zásahů a tak jejich vypěstování ze semínka stojí za pokus. Krom toho, že při troše štěstí můžete získat více rostlin za poměrně zajímavější cenu než nákupem dospělé rostliny. Tak hlavně můžete sledovat celý vývoj  rostliny od klíčku, přes první děložní lístky až po vzrostlejší semenáčky. Což stojí za trochu toho úsilí.

 

Jako výsevní substrát volíme zpravidla jemnou rašelinu kterou pro některé druhy můžeme doplnit křemičitým pískem. Výsev udržujeme stále vlhký ale né přemokřený a teploty volíme vyšší, klidně i k 30°C (záleží na vysévaném druhu). Dostatek světla prospěje nejen klíčení ale i naslednému prvnímu růstu malých semenáčků, kdy rostlinky budou pevnější a kompaktnější když se nebudou vytahovat za světlem.