S-Rank - www.carniflora.czS-Rank
  • drosera roseana
    drosera roseana

Trpasličí rosnatky - pěstování

Návod na pěstování trpasličích rosnatek:


Nejjednodušší způsob jak začít pěstovat tyto rostliny je možnost využít typický způsob vegetativního rozmnožování pro tuto skupinu rosnatek a to pomocí gemmů.  Gemmy jsou modifikované listy sloužící ke klonovému množení.  Při pořízení gemmů a jejich přepravě,  je potřeba zajistit jen aby tato tělíska nevyschly a případně nezmrzli, ideálně tedy zabalením do vlhkého ubrousku a uzavřením v zip sáčku.

Po obdržení zásilky gemmů  je vhodné připravit si pěstební substrát (doporučuji směs bílé vrchovištní rašeliny a čistého křemičitého písku drobnější frakce v poměru 2:1) Při volbě pěstební nádoby musíme počítat s tím, že tyto rosnatky mají jen křehký a slabý kořenový systém a případné poškození při pokusu o přesazení často vede k úplné ztrátě rostliny. Proto volíme dostatečně velké květináče v kterých bude rostlina růst po celý svůj život. Zálivka měkkou vodou (dešťová / demineralizovaná z reverzní osmózy / destilovaná) podmokem do misky. V době vegetace cca 1cm stálá hladina, v období dormance je vhodné zálivku snížit, ale nenechat substrát výrazně vyschnout. Stanoviště volíme co nejsvětlejší, maximum možného oslunění zajistí nejen výrazné vybarvení rostlin ale hlavně jejich dobrý fyzický stav a odolnost. Orientace jižní a jihozápadní. Plné slunce, v letním období je možné i letnění venku. V zimním období je vhodné přisvětlování, ale pro běžnější druhy není nezbytné.

 

Výsev gemmů:

 

Gemmy po vyjmutí z vhkého ubrousku pokládáme na povrch mokrého substrátu a mírně přimáčkneme aby byl v dobrém kontaktu s povrchem. Používám s opatrností pinzetu, případně lze použít namočené párátko, vatovou tyčinku a podobně. Gemmy sázíme ve vhodné vzdálenosti, podle druhu rosnatky, větší druhy ve větším sponu aby si vzájemně v dospělosti nekonkurovali. Po výsevu udržujeme substrát  hodně vlhký a nesmí vyschnout, během pár dní vyklíčí z gemmů klíčky, které se zapustí hlouběji do substrátu a můžeme postupně snížit vodu v podmisce tak na 1cm. Stěžejní je dostatek světla, s ohledem na to že období tvorby gemmů  v našich zeměpisných šířkách spadá do podzimních dnů, je vhodné rostlinám přisvětlovat. Teploty při dostatku světla nejsou rozhodující a je v pořádku běžná pokojová teplota.

 

Výsev semen trpasličích rosnatek:


Generativní (pohlavní) množení trpasličích rosnatek je problematické, neboť většina druhů není samoopylující a k úspěšnému opylení je potřeba pyl jiného klonu stejného druhu. Případně lze provést mezidruhové křížení a mít tak hybridní rostliny. U samosprašné druhy jsou spíše výjimkou, osobně se mě povedlo vytvořit semena u Drosera leucostigma a Drosera omissa. Výsev je ideální na jemnou rašelinu s jemnozrným pískem. Hladina vody může být vysoko, klidně ať se vytvoří vodní film na povrchu substrátu. Substrát nesmí nikdy vyschnout a důležitý je dostatek světla a tepla. Vyšší vzdušná vlhkost není na škodu, jen může způsobovat problém s růstem řas, mechů a játrovek, které jsou schopné klíčící rostliny přerůst a zadusit. Pozor na případné plísně a napadení smutnicemi.

 

Sekce Bryastrum

 

Seznam druhů:

  • D. albonotata
    D. allantostigma
    D. androsacea
    D. australis
    D. barbigera
    D. bindoon
    D. callistos
    D. citrina
    D. closterostigma
    D. coalara
    D. coomallo
    D. depauperata
    D. dichrosepala
    D. echinoblastus
    D. eneabba
    D. enodes
    D. gibsonii
    D. grievei
    D. helodes
    D. hyperostigma
    D. lasiantha
    D. leioblastus
    D. leucoblasta
    D. leucostigma
    D. mannii
    D. micra
    D. micrantha
    D. microscapa
    D. miniata
    D. minutiflora
    D. nitidula
    D. nivea
    D. occidentalis
    D. omissa
    D. oreopodion
    D. paleacea
    D. patens
    D. pedicellaris
    D. platystigma
    D. pulchella
    D. pycnoblasta
    D. pygmaea
    D. rechingeri
    D. roseana
    D. sargentii
    D. scorpioides
    D. sewelliae
    D. silvicola
    D. spilos
    D. stelliflora
    D. trichocaulis
    D. verrucata
    D. walyunga